NoImg
Odborný poradce 604 850 420
Search icon Search icon

Zlato, nebo stříbrné snubní prsteny

Zlato (latinsky Aurum) byste v Mendělejově periodické tabulce prvků našli pod značkou Au. Je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. Již od dávnověku byl používán pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako platidlo. V současné době je navíc důležitým materiálem v elektronice.

Zlato je v zemské kůře značně vzácným prvkem. Proto je jeho cena oproti jiným kovům značně vyšší. V horninách se díky své inertnosti (odolnosti proti vnějším vlivům) vyskytuje prakticky pouze jako ryzí kov. Nejbohatšími světovými nalezišti jsou jižní Afrika, Ural, Austrálie, Kanada a Sibiř.

Používá se zejména k výrobě šperků. Avšak samotné ryzí zlato je příliš měkké a šperky z něj zhotovené by se nehodily pro praktické použití. Na šperky ho je nutné používat pouze ve formě slitin. Nejčastěji tedy se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem či niklem. Příměsi palladia a niklu navíc zbarvují vzniklou slitinu – vzniká tak v současné době dosti moderní bílé zlato (jako "bílé zlato" se dříve přeneseně označoval např. porcelán, cukr či sůl). Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech (ryzí zlato je 24karátové).

V historii bylo rýžování první a jednou z nejvýznamnějších metod získávání zlata z přírody. Všechny metody rýžování jsou založeny na principu gravitační separace lehčích částic písku. V současné době jsou rýžovatelná ložiska zlata již většinou vyčerpána. Dnes se proto těží primární ložiska, kde je zlato velmi jemně rozptýleno v hornině a kov je z horniny získáván hydrometalurgicky.

Výroba a dovoz šperků a výrobků ze zlata podléhá puncovnímu zákonu. Šperky a produkty, jak nové, tak i staré určené k prodeji jsou opatřené puncem. Punc je rozdílný pro každou ryzost zvlášť. Naše stříbrné snubní prsteny jsou vždy opatřeny dvěma punci. Jednak firemním a následně státním. Můžete si tedy být jisti, že vaše stříbrné snubní prsteny jsou vyrobeny z drahého kovu.

Naše firma stříbrné snubní prsteny zákazníkům nabízí nejen stříbrné snubní prsteny, ale také prsteny z dražších kovů, jako je právě zlato a jeho slitiny. Další možností, kterou firma stříbrné snubní prsteny umožňuje, je samotné pozlacování stříbrných snubních prstenů. Stříbrný snubní prsten je ponořen do zlatící lázně a je na něj vloženo záporné napětí (působí jako katoda). Zlacení tak vzhledově přemění stříbrný snubní prsten do podoby prstenu ze žlutého zlata a zároveň zvyšuje jeho hodnotu.

Zlato je možné používat jako investiční nástroj, lze nakoupit tzv. investiční zlato, které je dle evropské legislativy osvobozeno od DPH. Pro tyto účely vydávají světové mincovny novoražby a zlaté slitky (cihly). Vynikají tím, že v malém objemu koncentrují velkou finanční hodnotu a mají často i značnou estetickou hodnotu. Zlaté šperky také patří do možné investice, která se může finančně vyplatit v době vysoké světové ceny zlata při jejich prodeji.

My jsme však přesvědčeni, že naše šperky mají mnohem vyšší hodnotu než zlato na světové burze. Zpečeťují něco nevyčíslitelného, lásku ve vašich srdcích.

×